Afstemning

Hvilke spiller har været den største profil i Superligaen?

Jan Kristiansen

Fredrik Berglund

Jess Thorup

Joakim Persson

En helt femte

Ove Pedersen
Cheftræner over to omgange.

Foto: Niels HustedFødt:
30-08-1954.

Aktive karriere:

- Herning Fremad (140 kampe)

- Ikast fS (35 kampe)

- Stoppede i 1986 pga. en skade.

 

Trænerkarriere /

1987: Viborg FF danmarksseriehold.

1988-1990: Vildbjerg SF. 

1991-1995: Herning Fremad.

1996-1997: Qatars U17-landshold. 

1997-1999: Herning Fremad. 

1999-2002: FC Midtjylland

30-06-2002 - 04-12-2005: Esbjerg fB
01-01-2006 - 31-12-2008: AGF
01-01-2009 - Esbjerg fB

Trænerstatistik i Superligaen

 

Medaljesamling som træner:

- 2001/2002: Bronze med FC Midtjylland.

- 2003/2004: Bronze med Esbjerg fB.

 

Vinder af fair play konkurrencen:

- 2001/2002 med FC Midtjylland.

- 2002/2003 med Esbjerg fB.

- 2003/2004 med Esbjerg fB.

 

Årets træner i Danmark:

- 2001-2002.

- Nomineret tre gange på fire år fra 2000-2004.

 

Træneruddannelse:

Ove Pedersen har i lighed med en halv snes andre toptrænere DBU's højeste træner uddannelse, den nye diplomtræner uddannelse, og har som en af de få den internationale overbygning.

 

Stoppede som cheftræner i Esbjerg fB den 14. marts 2011.

emtee - website content management